Ziekmakende en levensbedreigende bacteriën op vlees
In een brief aan de Tweede kamer beantwoordt minister Schippers (VWS) de vragen van het Kamerlid Thieme (PvdD) over ziekmakende en levensbedreigende bacteriën op vlees. Klopt het dat elke zomer honderdduizenden mensen bij barbecues een voedselinfectie oplopen?
De minister geeft aan dat het RIVM heeft ingeschat dat jaarlijks ongeveer 680.000 mensen ziek worden door het eten van besmet voedsel. De producent van levensmiddelen is ervoor verantwoordelijk dat zijn producten aan de wetgeving voor voedselveiligheid voldoen. De consument heeft echter ook zijn eigen verantwoordelijkheid bij het waarborgen van de voedselveiligheid bij het barbecueën.
Een andere vraag gaat over de bevindingen van Scienta Nova en de WUR dat de grens van tien miljoen kolonievormende eenheden bacteriën (kve) per gram vlees aantoont dat vlees bedorven is. De minister antwoordt dat een groot aantal bacteriën niet automatisch betekent dat vlees bedorven is. Dit is ook de reden dat er geen wettelijke norm is voor het aantal bacteriën per gram vlees. Een hoog aantal kve’s is dan ook nog geen reden om de producten uit de handel te nemen.
Op de vraag waarom er alleen voor gehakt en separatorvlees een wettelijke grens is voor de aanwezigheid van kve’s (Verordening (EG) nr. 2073/2005) inzake microbiologische criteria) antwoordt de minister dat het hier grenswaarden betreft voor het aantal bacteriën op het product tijdens de productie. Als deze grenswaarden worden overschreden, is dat een teken dat het bedrijf verbeteringen in de proceshygiëne moet doorvoeren. Een zorgvuldige proceshygiëne kan voorkomen dat producten binnen de bewaartermijn onveilig worden.
Kamerstukken, Kamervragen (bacteriën op vlees)
Antwoorden van minister Schippers (VWS) op vragen van het Kamerlid Thieme (PvdD) over de dreiging van ziekmakende en levensbedreigende bacteriën op vlees.
Wetgeving | |
---|---|
Jurisprudentie | |
Officiële publicaties | |
Europese regelgeving | Verordening (EG) nr. 2073/2005 |
Soort nieuws | Kamerstukken |
Publicatiedatum | 03-11-2014 |
Nummer | 2014/0403 |