Het aandeel in een reservefonds bij een Vereniging van Eigenaars
Samenvatting
Op 23 oktober 2003 heeft de staatssecretaris van Financiën een besluit genomen met betrekking tot de fiscale behandeling van het aandeel in een reservefonds waartoe een appartementseigenaar gerechtigd is.
Tekst
Het reservefonds
In de door een appartementseigenaar maandelijks te betalen servicekosten is doorgaans begrepen een bedrag dat wordt gereserveerd voor toekomstige uitgaven.
In de regeling voor een nieuw appartementsrecht wordt een dergelijke reservering zelfs als verplicht voorgesteld. Deze reservering kan voor een specifiek doel, veelal groot onderhoud, worden gedaan – gesproken wordt dan over een bestemmingsfonds – of worden gedaan zonder dat op voorhand een specifiek doel is vastgesteld – een algemeen reservefonds. Een bijdrage aan een bestemmingsfonds is derhalve niets anders dan sparen voor toekomstig onderhoud. Daartegenover staat een recht op onderhoud.
Vermogensrechten
Naar het oordeel van de staatssecretaris is het aandeel in beide fondsen van de Vereniging van Eigenaars (VvE) te beschouwen als vermogensrechten. Vermogensrechten worden krachtens artikel 5.3
Wet IB 2001 belast in box 3 en beide fondsen dienen derhalve te worden aangegeven in box 3.
Hierbij is niet van belang of het betreffende appartement zelf tot box 3 behoort of dat het appartement is te kwalificeren als een eigen woning waardoor het appartement behoort tot box 1.
De waardering van de fondsen dient te geschieden naar de nominale waarde op de peildatum. Het gegeven dat een individuele appartementseigenaar niet tussentijds kan beschikken over zijn aandeel is geen reden om de fondsen af te waarderen. Het uitgangspunt is dus dat de appartementseigenaar op elke peildatum zijn aandeel in het vermogen van de VvE aangeeft.
Schuld
Als het aandeel in een reservefonds wordt gefinancierd middels een schuld, behoort deze schuld tot box 3…